Burada Kıbrıs’ın muhteşem doğası, kıbrıs doğal güzellikleri hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kıbrıs’ın Doğası

Kıbrıs'ın Doğası Kıbrıs, doğaseverler için vazgeçilmez bir yerdir. Pek çok arazi ve küçük alanlar bulunur. Bu alanlarda ormanlıklar, sahiller ve sivri kayalarla, açık alanlar bulunmaktadır.

Bahar aylarında bu ada tam bir renk alevi içinde olur. Yol kenarları ve etraf çiçeklerle dolar. Etrafı çok güzel yürüyüş alanlarıyla çevrilidir. Bu alanlar, dağlara kadar uzanır. Burada yürüdüğünüz takdirde, mısır nişastası ve pek çok vahşi çiçeklerle karşılaşırsınız.

Yürüyüşçüler ve bisikletçiler için, 5 ve 20 km. arasında, pek çok alan bulunmaktadır. Burada gezi gruplarına katılmanız mümkündür. Kuzey Kıbns’ta 1600 farklı bitki içinde 30 farklı orkide bulunmaktadır. Esentepe yakınlarındaki, Alevkayası ve Herbarium ormanı saat 08.00’dan 16.00’a kadar açıktır. Burası, gezilesi çok güzel ve olağanüstü güzellikleri barındıran bir yer ve orkidelerin çoğunlukla bulunduğu bir mekandır.

Çiçeklerle birlikte, kelebeklerde kendilerini gösterirler. Siz yürüdükçe, onlarında size eşlik ederek, uçuştuklarını fark edersiniz. 52 farklı tipte 5’i epidemik olmak üzere, Kuzey Kıbrıs’ta bulunurlar.

Kıbrıs doğal güzellikleri İlkbahar ve Sonbahar ayları, kuş izlemek için en güzel zamanlardır. Kuzey Kıbns’ta 350 ırk, 46’sı yerli, 7’si alt ırk olmak üzere çok çeşitli kuşlar bulunmaktadır. Geçitköy, barajgölü nehire çok yakındır, burası kuşların etrafını çevrelemiş çok güzel bir su kaynağıdır. Burada, Squacco, Herons, Purple, Warbler, Great Reed, Little Crake, Bittern, Bonellis ve Eagle gibi ırklar bulunur.

Ayrıca, çok nadir rastlanan Kaplumbağa türleri de mevcuttur. Genellikle sahillerde 40 cm. aşağı kazarak 60 ve 100 arasında yumurta bırakırlar. Bu yumurta sayısı, türlerine göre değişir. Dişi yeşil kaplumbağalar, bir sezonda birden çok yumurtlama yapabilirler. Alagadi Sahiline yakın olan, Kaplumbağa Projesi, kaplumbağaları izlemek için, ilginç bir mekandır.

Yıllar boyu eşekler, Kıbns’ta önemli bir role sahiplerdir. Eskilerde, genellikle her evin bir eşeği bulunurdu. 2.Dünya savaşı sırasında, İngiliz ordusu onları taşımacılık için kullanmıştı. 1970’li yıllarda ise çoğu telef oldu ya da ölüme terk edildi. 1974 yılında pek çoğu, Karpaz etrafına toplandı. Burada, bazı tarlalara ve çiftliklere zarar verdiler, ürünleri talan ettiler. Fakat buna rağmen yine de bu eşekler, satılmak yerine bir tarihi değer olarak korundular ve şu anda 5000'e aşkın eşek, Karpaz’da bulunmaktadır. Karpaz’da ara sıra da olsa hava karardığında kirpilere rastlamanız da mümkündür.

Riverside Uluslararası Siteleri:
North Cyprus holidays :: Zypern Hotel :: Resa till Cypern

Tüm hakları saklıdır © 2009 - 2012 Riverside ~ Linkler ~ Tasarlayan ~ BEYAZIT DERE