Burada Kıbrıs'ta gezilecek görülecek yerler, Kıbrıs'ın tarihi yerleri, tarihi eserleri hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kıbrıs'ın tarihi eserleri

Girne Kalesi
Orijinal kale muhtemelen ms. 700’lü yıllarda Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir ve limanın orta noktasında konumlandırılmıştır. Lusignianlar ve Venedikliler tarafından, bazı eklemeler yapılmıştır. 1570 yılında, Osmanlı hakimiyetine girmiştir ve bu hakimiyet 300 yıl sürmüştür. İngiliz kolonisi yönetimindeyken bir hapishane olarak kullanılmış ve 1963 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Ayrıca, Yunan ulusal askeri gözlem evi olarak kullanılmıştır. Kalenin içinde, eski ticari ve kargo gemilerini barındıran bir müze bulunmaktadır. Muhteşem Alfred zamanında, Akdeniz'e yelken açmış olan gemi, Kıbrıs kıyılarına vurmuştur. 13.cü ve 14.cü yüzyıllarda düşman gemileri görüldüğünde gemi boşaltılmak üzere, liman zincirle döşenmiştir. Zincir kulesi, hala limanın ortasında, tüm ihtişamıyla yıllara meydan okumaktadır.

St. Hillarion Kalesi
Kantara ve Buffavento kalelerine karşı, Bizans savunması olarak muhtemelen, ll.yy.’da inşa edildi. St. Hillarion adını, topluluğundan ayrılarak, yalnız başına bir mağarada yaşamaya başlayan ve kutsal topraklara kaçan bir rahipten, almıştır. Aslan Kalp Richard'ın, kayıtlarına göre haçlı seferlerine giderken, Walt Disney adını kale yapımında bir ilham kaynağı olarak kullandığı belirtilmiştir. Manzaranın keyfini çıkarmak isteyenler için, kalenin arka tarafında, küçük bir kafeterya bulunmaktadır. Fakat daha enerjik hissedenler için tırmanış da mümkündür, yarı yolda dinlenme yerleri mevcuttur.

Kantara Kalesi
Kantara Kalesi, Magosa’nın kuzeyine, 26 km. doğuda yer almaktadır. Kantara kalesi, göz alıcı manzaraları ve dağ konumu açısından ve her iki tarafında deniz bulunması açısından adanın en güzel yerlerinden birindedir. Kantara ve Buffavento dağlarının arasındaki, önemli geçişleri korumaktadır.

Buffaveneto Kalesi
Buffaveneto, rüzgara meydan okuyucu, anlamına gelir. Bu kale, üç kalenin en yüksek olanıdır. Denizden 950 mt. yüksektedir. Buffaveneto, diğer iki kale için bir sinyalleşme noktasıdır ve dağ girişini korumaktadır. Bellapais ve Lefkoşa ana yolunun, hemen sağ tarafındadır. Yol asfaltlanmış olmasına rağmen, çok dardır fakat harika bir manzara bulunmaktadır. Yukarıya doğru güzel konumlandırılmış, dik bir yolu vardır. Kalenin araç park alanında da, uçak kazası kurbanları için, inşa edilmiş bir anıt bulunmaktadır.

Othello Kulesi ve Hisarı
Bu Limanı ve Famagustayı koruyan orta yapıda bir kaledir. İsmini,1506 yılında Venedikli bir devlet adamından almıştır, 1500–1550 yıllan arasında Venedikliler kalenin etrafına bir duvar örmüşlerdir. Duvarları aşıp içeriye girdiğinizde, çok büyük bir koridorla karşılaşacaksınız. Tavan Gotik mimari sanatıyla süslenmiş, arka bahçesinde Hisar'ı barındıran ve eski toplarla top atıcılarını bulunduran harika bir manzarayla karşılaşacaksınız. Bütün güç durumlara rağmen, çok heyecan uyandırıcı, eski ve modern liman manzaraları bulunmaktadır. Limana girmek için, 1300’lü yıllarda kullanılan girişle, şu anda modern gemilerin de kullandığı giriş aynıdır. Bu girişte, hisarın tam karşısında, bir zamanlar zincir kulesinin durduğu yarım adayı görmeniz mümkündür.

Bellapais Manastırı
Bu harika gotik sanatını barındıran yer, ziyaretçilerin kesinlikle görmeleri gereken bir yerdir. Girne'nin kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Dağ tarafına, inşa edilmiştir. Orijinal yapı, 13. ve 14. yy. zamanında, 1198 ve 1205 yılları arasında gerçekleşmiştir. Burada bahar ve yaz aylarında müzikal gösteriler ve konserler verilmektedir. Daha fazla bilgiyi www.bellapaisfestival.com’da bulabilirsiniz. Bellapais, Kuzey Kıbrıs’ın en güzel manzaralarına sahiptir. Bellapais’te, tembellik ağacının altına oturun ve manzaranın tadını doyasıya çıkarın.

Salamis
MÖ 1100 yılları zamanında, Salamis Kıbrıs’ın başkentiydi. Fakat, bu şehir şiddetli bir depremle yok oldu. Famagusta sahiline kadar uzanan 1 mil.’lik alan eski Roma şehirleriyle kaplıdır. 100 yıldan beri sadece, daha çok zedelenme ve yok olmaya neden olan kumun altında kalmıştır. Kazı alanlarında, düşündüğünüzden daha çok sayıda kiliseler, sizlerin ziyaretini beklemektedirler.

Soli
Soli, 10 eski şehir krallığından sadece bir tanesidir. Lefke'nin tam dışında, doğuda yer almaktadır. Muhtemelen MÖ.6yy.da inşa edilmiştir. Xero nehrinin üzerinde, yer almaktadır. Burada, güzel bir su kaynağı bulunmaktadır. Buradaki kalıntılar, müzikal gösterleri ve konserler için kullanılan tiyatro, Bascilla ve kilisedir. Bunların yanında, Agora ve alış veriş merkezide bulunmaktadır.

Vouni
Ayrıca, Lefke'nin yanında MÖ. 5yy.da Vouni Placa inşa edilmiştir. Fakat sadece, 70 yıl durmuştur. Akdeniz’de Perslerinde hakimiyetinde kalmış, tek yerdir. MÖ. 380 yılında Soli'nin insanları tarafından yok edilmiştir ve asla yeniden inşa edilmemiştir. Bölgenin güneyinde, Athena Tapınağı bulunmaktadır. Burası da hemen hemen aynı zamanlarda inşa edilmiştir. Ocak ayından mayıs ayına kadar orkideleri de bulunduran büyük bir çiçek bolluğu yaşanmaktadır. Bunun yanında pek çok yabani çiçeklerde bulunmaktadır. Vouni bu mükemmel görünümüyle ziyaret edilmeyi hak eden bir yerdir.

Riverside Uluslararası Siteleri:
North Cyprus holidays :: Zypern Hotel :: Resa till Cypern

Tüm hakları saklıdır © 2009 - 2012 Riverside ~ Linkler ~ Tasarlayan ~ BEYAZIT DERE